Topic: Przeciski czy przewierty horyzontalne?

Hej, od pewnego czasu zgłębiam temat technologii bezwykopowych i zainteresowała mnie kwestia poprowadzenia instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych pod drogami oraz mostami. Dowiedziałem się, że są dwie technologie umożliwiające poprowadzenie rur w tego typu miejscach bez konieczności robienia wykopów. Jedna z nich to przeciski, o których znalazłem informacje na stronie http://www.wierceniasterowane.pl/przeciski-pod-drogami.php. Ta technologia nie wydaje się szczególnie skomplikowana, ale chyba nie może być stosowana w każdym miejscu. Czasem trzeba zrobić przewierty horyzontalne. A wy jesteście zwolennikami przecisków pod drogami czy przewiertów horyzontalnych?

Re: Przeciski czy przewierty horyzontalne?

Masz rację, że przeciski są mniej skomplikowane. Za najbardziej ekonomiczną i najszybszą metodę układania sieci podziemnych rurociągów uważam przeciski hydrauliczne. Przeciski można też wykonać za pomocą głowicy udarowej albo przebijaka. Przewierty horyzontalne natomiast robi się w miejscach, gdzie istniejąca infrastruktura jest bardziej złożona.

Ja jestem zwolennikiem przewiertów horyzontalnych, które zostały dobrze opisane i zilustrowane na stronie http://www.wierceniasterowane.pl/przewierty-horyzontalne.php. Można je wykonać praktycznie w każdym rodzaju gruntu i pod różnymi traktami komunikacyjnymi, np. ruchliwymi ulicami, torami tramwajowymi oraz kolejowymi. Nie mam nic przeciwko przeciskom, ale stosowałbym je tylko w miejscach, gdzie wykonuje się proste instalacje i gdzie teren nie jest zbyt mocno zurbanizowany.

Aha, czyli wszystko zależy od rodzaju terenu. Czasem chyba jednak można samodzielnie zdecydować czy zrobić w danym miejscu przecisk czy wiercenie horyzontalne.

Najlepiej podjąć decyzję na etapie projektowania. Jeśli nie jesteś specjalistą w tej dziedzinie, to powinieneś skonsultować się z architektem.

Nie jestem specjalistą, ale interesuję się zagadnieniem projektowania sieci wodociągowych.

To dobrze, że się interesujesz, ale jednak konsultacja z profesjonalistą jest konieczna.