Topic: Czy stracę uprawnienia do kierowania samochodem osobowym

Człowiek to czasami nie mysli jak coś robi. Niestety i ja jestem tego przykładem. W zeszłym miesiący nie myśląc racjnalnie postanowiłem wrócić do domu po dosłownie wypitym jednym piwie motocyklem. Pech chciał, że zatrzymano mnie do kontroli, która wykazała niewielkie przekroczenie dopuszcalnej normy. Czeka mnie sprawa sądowa, której już się boje. Mam pytanie czy za jazdę motorem strację też możliwość kierowania pojazdami na kategorię B. Z góry dzięki za pomoc.

Re: Czy stracę uprawnienia do kierowania samochodem osobowym

Sytuacja jest dość trudna, choć niezbyt skomplikowana według mnie. Nie jestem specem od prawa, ale wiem jedno, że na pewno czeka Cię sprawa karna, a sąd orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów z kategorii A, z której nastąpiło wykroczenie. Co do dalszych konsekwencji, to chyba jakiś prawnik musi się wypowiedzieć.

Dodam tylko, że taki zakaz obowiązuje z karą minimalną na okres 3 lat...

No to niezłe informacje przed decydującym rozstrzygnięciem.

Niestety takie przestępstwa są obarczone bardzo rygorystycznymi sankcjami, które z roku na rok są jeszcze bardziej zaostrzane. To czy słusznie, to już kwestia indywidualnej oceny. Ma rację Pani, która informuje, że okres pozbawienia możliwości kierowania pojazdami to minimum 3 lata. Z kolei nie ma pewności co do tego, żę sąd orzeknie w tym konkretnym przypadku zakaz prowadzenia wszelkiego rodzaju pojazdów mechanicznych. To już spotka się z indywidualną oceną procesową, która będzie się opierała na kilku czynnikach. Przede wszystkim to informacja czy sprawca dopuścił się przestępstwa po raz pierwszy czy jest to już któryś z kolei przypadek, kiedy łamie prawo. Po wtóre wzięte zostaną pod uwagę takie okoliczności jak miejsce popełnienia przestępstwa. Jeśli była to droga lokalna o znikomy natężeniu ruchu, to na pewno będzie to miało wpływ na ostateczny wyrok w sprawie. Również pora dnia, kiedy nastąpiło zatrzymanie to ważny element w materiałach sprawy. Im mniej popularne godziny poruszania się po drogach, tym łagodniej zostanie potraktowany sprawca. Dla Pana, który zadaje pytanie ważna jest też kwestia tego, że jego przekroczenie normy alkoholu jest minimalne. Każda z tych sekwencji na pewno będzie pomocna w dalszym etapie sprawy. No i jeśli prawo jazdy kategorii B jest Panu niezbędne do prowadzenia dalszej pracy zawodowej to może Pan liczyć na pomyślny przebieg spraw. Moją  sprawę karną łódzka kancelaria adwokacka prowadziła i poradziła mi jak prawidłowo postępować.

Czyli jednak nie jest tak źle jak przypuszcałem. Jakaś nadzieja na pozytywne rozwiązanie tej patowej początkowo sprawy, jednak istnieje.

Miałeś pecha, że tyle Ci pokazało na alkomacie. Jeśli wartości byłyby nieco mniejsze, to wtedy masz szansę załapać się jeszcze na wykroczenie, a wtedy przy dobrym ułożeniu wszystkich okoliczności minimalny czas na jaki sądy orzekają zakaz prowadzenia pojazdów to tylko 6 miesięcy. To zawsze jakieś pocieszenie smile

Dla niektórych pewnie tak, ale nie dla mnie. Ja raczej pracuje za pomocą samochodu, więc muszę być mobilny praktycznie przez całą dobę.